Holokost müzesi açılışına katılan İsrail Cumhurbaşkanı’na Gazze protestosu

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Hollanda Ulusal Holokost Müzesi’nin açılışı için gittiği başkent Amsterdam’da protesto edildi. Eylemciler, Ekim 2023’ten bu yana İsrail’in saldırıları altındaki Gazze’deki duruma işaret ederek derhal ateşkes istedi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Yahudi soykırımında öldürülenlerin anısına açılan müzeye yakın bir meydanda toplanan eylemciler, ‘Bir daha asla, şimdi’ ve ‘Ateşkes şimdi’ sloganları attı. Filistin bayrakları da açan eylemciler, ‘Soykırıma karşı Yahudiler’ ve ‘Holokost’ta hayatta kalan bir kişinin torunu şöyle diyor: Gazze Holokostu’nu durdurun’ yazılı dövizler taşıdı. Uluslararası Af Örgütü de müze etrafına, Herzog’u İsrail’in yargılandığı Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’na (UAD) yönlendiren işaretler yerleştirdi.

‘SORU İŞARETLERİ YARATTIĞININ FARKINDAYIZ’

Hollanda Filistin Toplumu ve Sosyalist Enternasyonel ile birlikte bugünkü eylemi düzenleyen Hollanda merkezli siyonizm karşıtı Erev Rave platformu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, müze her ne kadar Yahudi soykırımında öldürülenlerin anısını onurlandırsa da Gazze’deki savaş devam ederken buna seyirci kalınamayacağını kaydetti.

Müze ise basına yaptığı açıklamada İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’un Hamas’ın 7 Ekim 2023’teki ‘Aksa Tufanı’ saldırısı ile sonrasında İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarından önce açılışa davet edildiğini bildirdi. Müzeden yapılan açıklamada, Isaac Herzog’un katılımının soru işaretleri yaratabileceğinin farkında olduklarını ancak kendisinin İsrail’e göç eden Hollandalı Holokost hayatta kalanlarının ana vatanını temsil ettiğini bildirdi.

Hollanda Kralı Willem-Alexander’ın da bugün Herzog ile bir araya gelmesi bekleniyor.

GAZZE’DE ÖLÜ SAYISI 31 BİN 45’E YÜKSELDİ

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları sürerken, Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in 156 gündür sürdürdüğü saldırılara ilişkin bilgi verildi.

AA’nın aktardığına göre, İsrail ordusunun son 24 saatte 85 Filistinliyi öldürdüğü, can kaybının 31 bin 45’e yükseldiği aktarılan açıklamada, son saldırılarda 130 Filistinlinin yaralanmasıyla yaralı sayısının da 72 bin 654’e çıktığı kaydedildi. İsrail saldırılarında ölenlerin yüzde 72’sini çocuk ve kadınların oluşturduğu belirtilen açıklamada, İsrail’in Gazze’de son 24 saatte sekiz katliam gerçekleştirdiği, enkaz altındaki ve yol kenarlarındaki ölülere İsrail güçlerinin engellemesi nedeniyle ulaşılamadığı vurgulandı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x