Varlık Kuyruğu, Nas, Men Sabera Zafera Derken Patates 5 Yılda 2 Liradan 30 Liraya Çıktı

İktidar 2019 yerel seçimleri öncesinde büyük kentlerin işlek meydanlarına tanzim satış noktaları kurmuştu.

Muhalefetin “halkı gıda kuyruklarına mahkum ettiniz” eleştirilerine de “bunlar varlık kuyruğu” diye karşılık vermişti.

ANKA’nın arşiv görüntülerine göre, 5 yıl önce Mecidiyeköy’de tanzim satış noktasında soğan 2, patates 2, patlıcan 4,5, biber 6 liraydı.

İktidarın “topyekün mücadele ediyoruz, enflasyonun belini kıracağız”, “faiz sebeb, enflasyon sonuç”, “nas” söylemiyle 5 yılın ardından fiyatlar katlanarak arttı. ANKA muhabiri yine Mecidiyeköy’de fiyat artışını yerinde inceledi.

Ürünlerin kalitesine göre soğan kilo fiyatı 10 lira ile 25 lira, patates 16 lira ile 30 lira, patlıcan 70 ile 80 lira, yeşil biber ise 60 ile 80 lira aralığında değişiyor.

Yeni bir yerel seçimin günler kala Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan bu kez “men sabera zafera”, yani “sabreden kimse zafere erer” diyor. Neredeyse nefesi kesilen, sabredecek, dayanacak gücü kalmamış vatandaş ise “ülke batmış, geçinemiyoruz” diye yakınıyor.

5 YILDA FİYATLAR KATLANARAK ARTTI

2019 yerel seçimleri öncesinde “Enflasyonla topyekün mücadele” sloganı ile başlatılan kampanya kapsamında büyük kentlerin en işlek meydanlarında tanzim satış noktaları kurulmuştu. İstanbul Mecidiyeköy Meydanı’na kurulan tanzim satış noktasında soğan 2, patates 2, patlıcan 4,5, biber 6 liraydı. Aradan geçen 5 yılın ardından fiyatlar da katlanarak arttı.

ANKA muhabiri Mecidiyeköy’de fiyat artışını yerinde inceledi. Bazı bölgelerde ürünlerin kalitesine göre ortalama soğanın kilo fiyatı 10 lira ile 25 lira, patatesinki 16 lira ile 30 lira , patlıcanın 70 ile 80 lira , yeşil biberin ise 60 ile 80 lira aralığında değişiyor.

ERDOĞAN: MEN SABERA ZAFERA

Mehmet Şimşek’i ekonominin başına getirerek nas söyleminden vaz feçen ve faiz orannın yüzde 45’lere ulaşmasına onay veren Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan ise bu seçimler öncesinde yeni bir söylemi sık sık tekrar ediyor, pahalılık karşısında can çekişen kesimleri sabırlı olmaya çağırıyor. Son olarak Denizli’de bir seçim konuşmasında çağırısını tekrarlayan Erdoğan şunları söyledi:

“2024 yılı için asgari ücretlilerimize, kamu görevlilerimize ve emeklilerimize enflasyon oranlarının üzerinde artışlar yaptık. Hiçbir insanımızın serzenişlerine kulaklarımızı tıkamıyoruz. Bütçemizin sınırlarını zorlama pahasına vatandaşlarımızın taleplerini karşılamaya gayret ediyoruz. İnşallah bu yılın sonuna doğru enflasyonun hızla düşmeye başlamasıyla hep birlikte daha rahat bir nefes alacağız. Ne diyor kelamıkibar, men sabera zafera. Sabreden kimse zafere erer. Ekonomi başta olmak üzere her alanda hedeflerimize ulaşacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x